Kulturskolan erbjuder många olika kurser för barn och unga i Salems kommun. Ni hittar all information om kurserna i kurskatalogen som finns på Studyalongs webbplats. Det är även där ni anmäler ert barn till respektive kurs.

Dans fyller kroppen med glädje och energi. Kulturskolan i Salems kurser handlar om rytm, rörelse, koordination och känsla. Du utvecklar din kreativitet och övar din koncentrations- och samarbetsförmåga. Du får också arbeta med personligt uttryck för att stimulera det egna skapandet.
På Kulturskolan kan du dansa showdans (8-20 år), streetdance (9-20 år) och barndans (5-7 år). Danskurserna delas in efter danserfarenhet och ålder. Varje termin avslutas med en dansföreställning eller dansuppvisning.
För dig som vill satsa på dansen lite extra har vi Dansensemblen där intag sker i samråd med lärare.
Sång och musik skapar sammanhållning och ger mycket glädje i livet. Att kunna spela ett instrument eller uttrycka sig genom sång är en färdighet som främjar den personliga utvecklingen och ger oss bättre självkänsla.
På Kulturskolan i Salem kan du spela de flesta instrument inom olika genrer. Du har också möjlighet att kostnadsfritt delta i orkester, ensemble eller rockgrupp.
Vi erbjuder kurser i bland annat fiol, piano, slagverk, gitarr, elbas/kontrabas, sång, kör med mera.
Vi närmar oss lekfullt teaterns värld med övningar i improvisation, scenframställning och karaktärsträning. Vi sätter även upp en föreställning tillsammans och spelar för publik! Vi erbjuder kurser inom teater, teaterlek, musikal, och mer.
Hjälpte informationen på den här sidan dig?
Här kan du lämna feedback om informationen på sidan. Har du frågor eller vill komma i kontakt med Salems kommun kan du vända dig till vårt kontaktcenter på 08-532 598 00.